Charakteristika

Popis plemene:

Barva: Bílá až krémová, stejně tak strakatá v barevných odstínech od světle žluté až do červenohnědé na bílém podkladu.
Stavba těla: Plemeno se vyznačuje velkým tělesným rámcem s dobře vyvinutým osvalením plece, hřbetu, beder a kýt. Zvýšená pozornost je věnována korektním končetinám s pevnou spěnkou jako předpoklad úspěšného pastevního chovu. Rohatost i genetická bezrohost.
Produkční vlastnosti: Zvířata odpovídají požadavkům chovu, jak v čistokrevné formě, tak ve formě užitkového křížení. Stavba těla dává předpoklad především k pastevnímu chovu, a to ve všech oblastech – rovinatých, podhorských i horských. Charakteristické jsou mateřské vlastnosti a klidnější povaha zvířat. Plemeno dosahuje vysokých přírůstků u telat a ve výkrmové fázi chovu dosahují zvířata vysokých přírůstků i do vyšší porážkové hmotnosti, aniž by docházelo ke ztučnění zvířat, a to vše při nízké spotřebě jadrných krmiv. V době porážky je dosaženo vysokého podílu svalové hmoty a výtěžnost jatečně opracovaných kusů se pohybuje okolo 63 %.

Parametry zvířat:

 Pohlaví Výška v kříži Hmotnost
   Býci      150 cm    1.250 kg
   Krávy      140 cm       850 kg

Přírůstek mladých býků – 1400 g, přírůstek jalovic –  1000 g a více

Cíl chovu:
Usiluje se o jednobarevná krémová zvířata. Barevné varianty uvedené nemají vliv na  hodnocení zvířat.  S ohledem na pohodu zvířat ve velkovýrobních podmínkách, je kladen zvýšený požadavek na produkci bezrohé populace při zachování stávajících vlastností plemene. S dobrou plodností, bezproblémovým telením a mateřskými vlastnostmi odchovávají krávy plemene Uckermärker zdravá a vitální telata. Černý mulec nebo černé znaky na srsti jsou nežádoucí.